Návod, jak ušetřit sjednocením půjček do jedné

Nestíháte splácet své půjčky  nebo vám po zaplacení všech splátek nezbývají peníze na základní životní potřeby? Řešením je sloučení všech splátek do jedné – konsolidace.

V čem spočívá výhoda konsolidace?

Především v tom, že místo sedmi splátek platíte jen jednu, která je v celkovém součtu nižší oproti těm původním. S konsolidací můžete ušetřit, ale je potřeba vzít v potaz celou řadu podmínek. V případě, že o konsolidaci uvažujete, je potřeba si ujasnit, které úvěry do ní chcete zahrnout. Konsolidace je určena pouze na osobní úvěry, leasingy, kreditní karty, nikoliv na podnikatelské. Klient nesmí být zavalen dluhy po splatnosti nebo dokonce mít exekuci. Banky často umí konsolidovat hypotéky, úvěry nebo například leasing vozu.

Co naopak není možné konsolidovat?

Banky vám nemohou konsolidovat dluhy ze splátkového prodeje, také rychlé půjčky do výplaty, které jsou pouze krátkodobého charakteru. I toto však lze vyřešit. Banka zpravidla za vás zaplatí ty půjčky, které vyřešit lze a je ochotná vám půjčit peníze nad rámec konsolidace. Celkový limit pro konsolidaci je od 500 000 do 2,5 milionů korun. Některé banky mají však spodní hranici stanovenou již na 50 000 Kč. Máte-li dva úvěry po 20 000 Kč, se žádostí o konsolidaci neuspějete. U některých bank je také časový limit, kdy můžete o konsolidaci požádat. Například UniCredit bank vám zamítne konsolidaci u půjček, které mají splatnost končící za méně než rok a půl. U Equa bank naopak můžete konsolidovat i půjčky, které mají splatnost šest měsíců a více.

S konsolidací neproděláte

Podstatou konsolidace je, že budete platit menší částku než  doposud. Záleží na tom, kde to „méně“ bude pro klienta výhodnější. Nízké úrokové sazby vám nabídne Equa Bank, AirBank. Banky, které nabízí bonusy za řádné splácení, vám je přiklepnou i při splácení konsolidace.

Klienti neholdují poplatkům a banky to velmi dobře vědí. Většinou za sjednání a vedení úvěrového účtu u konsolidace nic nezaplatíte. Výjimkou je Česká spořitelna, ta si účtuje poplatek ve výši 1%. U UniCredit je účtován jednorázový poplatek 1500 Kč.

Jak na vyřízení konsolidace?

I při sjednávání konsolidace vás banka musí prověřit jako nového zákazníka. Zjišťuje si vaši bonitu, stávající závazky a také příjmy a výdaje. O konsolidaci můžete požádat ve své bance, kde již úvěr máte nebo se můžete poohlédnout po výhodnější nabídce. V případě, že je zájemce ve skluzu se splátkou, mohou mu v bance konsolidaci zamítnout. Existuje také řada nebankovních společností, které se na konsolidaci zaměřují. Vhodné také je zaplatit dvě splátky po sobě a minimálně dva měsíce počkat. Obnovená platební morálka se vám promítne i do databáze bank. Toto neplatí pro situaci, kdy klient nezaplatí čtyři splátky za sebou a je veden v evidenci dlužníků SOLUS minimálně čtyři roky.

Pro konsolidaci musí žadatel splnit tyto podmínky:

  • žadatel musí mít minimálně dva dluhy
  • splatnost nesmí být kratší než 6 měsíců, v některých případech 1 rok
  • celková suma nesmí překročit 500 000, 1 milion nebo 2,5 milionu
  • celková suma nesmí být nižší než 50 000 Kč

Kolik ušetříte? Máme pro vás příklad pro představu

Například při konsolidaci půjček v hodnotě 120 000 Kč a splatnosti 5 let je možné při poklesu hodnoty RPSN z 19,44% na 16,43% a snížit měsíční splátku o 222 Kč na 2819 Kč. Celková částka ke splacení klesne snížením RPSN o 3% o více než 10 000 Kč. Chcete-li ušetřit ještě více, je vhodné použít bezplatnou kalkulačku konsolidace.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *