Stavební spořitelny nabízí lepší podmínky pro vklady i úvěry

Úvěry ze stavebního spoření, z nichž drtivou většinu tvořily překlenovací úvěry, byly od roku 2010 značně na ústupu. Důvodem byly klesající úrokové sazby u hypoték, na které stavební spořitelny neuměly rychle a pružně reagovat. Od loňského roku se však jejich pozice prudce mění. Pro některé žadatele se stávají alternativou ke stále se zpřísňujícím podmínkám hypoték.

Nárůst objemu poskytnutých úvěrů roste

Poprvé od roku 2010 došlo v loňském roce k nárůstu objemu úvěrů poskytnutých ze stavebního spoření. Tento trend pokračoval i v prvním čtvrtletí letošního roku. Lidé si touto formou napůjčovali okolo 250 miliard korun.

Za poslední čtyři roky se také zvýšil i poměr mezi objemem peněz, které poskytnou spořitelny v podobě úvěrů, a celkově naspořenou hodnotou vkladů. Koncem loňského roku byl poměr úvěrů vůči vkladům 68,5 procenta a za první tři měsíce tohoto roku se zvýšil o 1,5 procenta na 70 procent. Spořitelny mnohem lépe a výrazněji motivují své klienty ke spoření, čímž získávají další zdroje na půjčování peněz lidem. Nyní si můžete založit stavební spoření bez poplatků či s vyšší úrokovou sazbou.

Proměnlivá pozice úvěrů

Velká většina úvěrů poskytnutých v uplynulých letech stavebními spořitelnami, byly nezajištěné úvěry. Nebyly tak žádnou konkurencí pro hypotéky. Lidé je používali na rekonstrukci bydlení, kdy šlo pouze o nízké částky nebo nebylo možné využít levnou hypotéku. Někteří lidé po zpřísnění podmínek ČNB využili tyto úvěry k dofinancování své hypotéky.

Úvěry ze stavebního spoření si svou pozici na trhu ještě nějakou dobu udrží, navíc je velmi pravděpodobné, že budou dále pokračovat ve svém růstu. Jedná se především o města, kde jsou ceny nemovitostí mnohem nižší oproti zbytku republiky. Lidé by si i přesto měli vytvářet finanční rezervy, protože zajisti si úvěr lze i vkladem.

Výhodnější podmínky

Jednotlivé stavební spořitelny své podmínky pro získání úvěru neustále vylepšují. Snaží se tak udržet krok s konkurencí ve svém segmentu, ale i se samotnými hypotékami. Výhodnějšími podmínkami pro uzavření jsou klienti motivovaní k navýšení objemu svých vkladů a spořitelny díky tomu mohou půjčovat větší objemy částek.

V současné době je na trhu možné uzavřít stavební spoření s čistou úrokovou sazbu (po započítání státní podpory) v rozmezí 2,35 procenta až 3,52 procenta pro dospělé a 3,69 procenta pro děti. Tato čísla platí při pravidelné úložce 1700 korun měsíčně a trvání spoření po dobu šesti let. Spořicí smlouvy pro děti nebo mladé stavební spořitelny zvýhodňují, protože je u nich předpoklad pravidelného spoření a nárůstu vkladů nejpravděpodobnější. Stavební spořitelny také upravují podmínky úvěrů, zjednodušují používanou metodiku, zkracují proces vyřízení úvěrů a spouštějí nové tarify. Stále více se v celém procesu sjednání úvěru také projevuje digitalizace, tedy možnost vyřídit si řadu náležitostí schvalovacího procesu pohodlně přes počítač.

Díky mnoha změnám můžete vše vyřídit online, například u Wüstenrot a Buřinky nebo Raiffeisen stavební spořitelny. Limity pro nezajištěnou částku se zvyšují na milion. Tento limit umí hned několik spořitelen. Význam stavebních spořitelen je v ČR stále větší.

Zdroj: https://www.e15.cz/finexpert

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *