Využijte toho, že jsou hypotéky stále levné

Ačkoliv úrokové sazby u hypoték stoupají, stále jsou ještě velmi nízko. Využijte toho a dejte si delší fixaci. Předčasné splacení hypotéky je výhodnější než kdykoliv předtím.

Co je to fixace hypotéky?

Každá banka poskytuje hypotéky s možností fixace úrokové sazby. To znamená, že si zájemce o hypotéku sám zvolí období, po které mu nemůže být zvýšena úroková sazba. Díky fixaci pak přesně ví, kolik budou jeho splátky úvěru. Ke konci fixace si pak domluvíte se svou stávající či jinou bankou novou délku fixace, výši úroků i splátek. Pokud provedete refinancování, můžete získat hypotéku ještě výhodněji. Klienti často ušetří nemalé částky. Čím kratší dobu fixace si nastavíte, tím nižší máte úrok. U delších období se bankám poměrně špatně odhaduje, jakým směrem se budou úrokové sazby u hypoték ubírat.  V dnešní době, kdy úrokové sazby rostou se však vyplatí dlouhodobá hypotéka, která vám garantuje neměnnou sazbu, i když se úroky zvýší.  Volba správné délky fixace je pro každého zákazníka velmi důležitá.

Chcete hypotéku? Teď je ta správná doba

Chcete-li hypotéku nebo vám končí doba fixace u stávající hypotéky, nyní je ta správná doba na poohlédnutí se po nové fixaci. Ačkoliv sazby v posledních měsících vzrostly, stále jsou nízké a vyplatí se zafixovat si úrok na dlouhé období.  Odborníci doporučují dát si na úrok fixaci na pět a více let. Důvody jsou minimálně dva, proč udělat tento krok. Tím prvním je znovu očekávaný růst úrokových sazeb a tím druhým jsou velmi příznivé podmínky pro předčasné splacení hypotéky.

Trend dnešní doby: úrokové sazby rostou

Úrokové sazby rostou a výhodné úrokové období, kdy se sazby pohybovaly na úrovni 1,5 procenta se již opakovat nebudou. V současné době mají hypotéky úrok okolo 2,5%. Předpovídat vývoj úrokových sazeb dopředu, si však odborníci nedovolí. Odborníci však informují o tom, že úrokové sazby neklesnou, protože jsou tak nízké, že nemají kam.

Zástupci bank jsou stejného názoru, jako ekonomové. Nebude se jednat o nijak prudký nárůst, spíše o postupný vývoj. Banky se tedy domnívají, že do tří let vzrostou úroky na hranici tří procent, případně mírně tuto hranici překročí.

Úrokovou sazbu pod tři procenta je možné v dnešní době získat u hypoték s desetiletou fixací. V tabulce si můžete porovnat nabízené minimální sazby, které v současné době banky nabízí.

Doba fixace Česká spořitelna Komerční banka* UniCredit Bank* MONETA Money Bank** Equa bank
1 rok 3,99 % 2,89 % 2,29 % 2,57 % 3,79 %
3 roky 2,99 % 2,69 % 2,29 % 2,57 % 2,49 %
5 let 2,69 % 2,69 % 2,39 % 2,67 % 2,59 %
7 let 2,89 % 2,49 % 2,77 %
8 let 2,79 % 3,09 %
10 let 2,89 % 3,09 % 2,49 % 2,87 %
15 let 3,09 %

Zdroj tabulky: mesec.cz, zdroj dat: údaje bank

Například v České spořitelně je rozdíl mezi pětiletou a osmiletou fixací pouze minimální. U dvoumilionové hypotéky na dvacet let se jedná o stokorunu navíc v každé měsíční splátce. V případě, že si vyberete pětiletou fixaci, za pět let uzavřete novou smlouvu, připlatíte si každý měsíc 1500 Kč měsíčně. Každý rok tak přijdete o 18 000 Kč více, než byste platili při uzavření osmileté fixace.

Předčasné splacení je levnější

Podmínky k předčasnému splácení hypoték se od roku 2016 velmi výrazně změnily a to ve prospěch klientů. U nově sjednané smlouvy je možné dle nového zákona o spotřebitelském úvěru splatit bez poplatku 25 procent dluhu, a v případě smrti, invalidity nebo vážné nemoci může klient splatit hypotéku celou, bez jakýchkoliv sankcí. V případě, že se rozhodnete tuto financovanou nemovitost prodat, banka si může naúčtovat poplatek maximálně ve výši 50 000 korun. Hypotéku můžete rovněž bez sankcí splatit na konci fixačního období. Fixace zákazníka nijak neomezuje, naopak získá jistotu, že mu po zvolené období nebude zvednut úrok. Chcete-li mít výhodné podmínky a zároveň možnost přejít k jiné bance v rámci refinancování, je neuvazujte se k příliš dlouhé hypotéce. Refinancování je možné pouze na konci fixačního období. Novou banku je dobré začít hledat alespoň tři měsíce před jeho koncem.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *