Jsou neúčelové nebankovní půjčky výhodné?

Sjednat si výhodný úrok u půjčky nemusíte jen v bance. Nebankovní společnosti mají ve svém portfoliu bohatou a atraktivní nabídku. Nebankovní půjčky již dávno nejsou synonymem pro neférové poskytovatele. Výhodné úrokové sazby v tomto případě najdete i u dražších neúčelových úvěrů.

Nebojte se nebankovní půjčky

Mnoho lidí se obává si sjednat neúčelovou nebankovní půjčku. Není však naprosto žádný důvod k obavám. To, co dříve zavánělo problémy, je dnes především díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru, mnohem bezpečnější. Naši zákonodarci nám připravili snížení pokut a především nastolili mnohem přísnější podmínky pro poskytovatele nebankovních úvěrů.

Neúčelové půjčky v nebankovním sektoru výrazně zlevňují

Neúčelovou půjčku můžte použít skutečně na cokoliv. Volná ruka v použití peněz sice znamená vyšší úrok, ale rozhodně to není podmínka. Díky vysoké bonitě můžete získat i vysoké úročení. Neúčelové nebankovní půjčky se již dávno nenabízí za 15% a více. Díky příznivé situaci na trhu půjček klesly ceny hypoték, ale také úvěrů na cokoliv. U Cofidis si například můžete půjčit až 500 000 Kč s maximální splatností 7 let a s úrokem od 5,89%. V Cetelem si lze půjčit až 1 000 000 Kč s maximální splatností 7 let a s úrokem od 5,90%.

Nebankovní půjčky konkurují mnoha bankovním nabídkám. Česká spořitelna i Komerční banka nabízí neúčelové půjčky s úrokem od 6,90%. Sberbank a Airbank vám půjčí s úrokem u půjčky na cokoliv od 5,99 do 6,90%.

Pravidla jak se zorientovat v nabídce půjček

V oblasti spotřebitelských úvěrů najdete nepřeberné množství půjček. Chcete-li si půjčit, je vhodné se řídit našimi tipy:

  1. Výše splátky je údaj, který vám nic neřekne

U řady půjček najdete především nabídku s výší úvěrů a výší splátky. Ta ale není rozhodujícím ukazatelem. Čím je splátka nižší, tím delší splácení a více zaplacených úroků vaší půjčky bez účelu vás čeká. Nedozvíte se, kolik vás půjčka bude ve skutečnosti celkem stát. Důležitý údaj, který vás musí zajímat, a který musí poskytovatelé půjček uvádět, je sazba RPSN. Tento údaj udává, kolik zaplatíte za půjčku ročně. Hodnota RPSN je zavádějící u krátkodobých půjček se splátností několik týdnů či měsíců.

  1. Využít můžete čtrnáctidenní lhůtu na rozmyšlenou

Jednou z novinek je také dvoutýdenní lhůta na rozmyšlenou. Jakmile dostane zájemce konkrétní nabídku k půjčce, má čtrnáct dní na to si ji řádně promyslet, poskytovatel úvěru nesmí během této lhůty nijak změnit nabídnuté parametry půjčky. Již dříve však měli poskytovatelé možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od podpisu bez jakýchkoliv sankcí odstoupit.

  1. Nebankovní půjčky jsou mnohem bezpečnější než dříve

Kvalita služeb na trhu nebankovních půjček byla mnohdy velmi špatná. V roce 2016 před platností nového zákona o spotřebitelském úvěru rozdělila ČOI mezi zprostředkovatele a poskytovatele nebankovních úvěrů 47 pokut v celkové výši 5,5 milionu korun. Zákony byly porušeny ve více než polovině kontrol. Od roku 2017 je situace na trhu výrazně lepší. Nová, mnohem přísnější kritéria splňuje pouze 107 poskytovatelů půjček. Trh se tak výrazně proředil.

  1. Pozor na nelegální poskytovatele

S bodem tři úzce souvisí i bod čtyři. Lidé by se měli mít na pozoru, aby nenarazili na nelegální poskytovatele půjček, kteří nemají k této službě licenci od ČNB. Ještě nedávno nabízelo nebankovní půjčky více než 60 000 subjektů. O licenci požádala pouze malá část firem, které mohou přísným podmínkám vyhovět, hrozí, že některé subjekty budou pokračovat ve své činnosti nelegálně.

  1. Dejte pozor na pokuty

V novém zákonu o spotřebitelském úvěru jsou výrazně omezeny poplatky za předčasné splacení půjčky. Poskytovatel má podle nového zákona právo na tzv. Účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasnou splátkou vzniknou. Regulovány jsou i maximální pokuty za splátky v prodlení a to nově na nejvýše 0,1 procenta denně z výše částky, kterou spotřebitel nezaplatil.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *