Omezení hypoték? Pro Čechy žádný problém

V loňském roce došlo ze strany České národní banky k omezení hypoték a klienti bank tak dosáhnou maximálně na 80% hodnoty nemovitosti. Důvodem, proč se ČNB k tomuto kroku odhodlala, bylo zamezení poskytování hypoték těm, kdo nemají peníze.

Z pohledu bank rizikoví klienti to však řeší půjčkou jinde. Máte-li štěstí a umíte vyjednávat, poskytne vám banka i 90% z hodnoty nemovitosti. Při současných cenách je však hypotéka takřka nedosažitelná pro velkou část obyvatel.

Jak řeší lidé nedostatek hotovosti na hypotéku?

Vzhledem k současné situaci se podle posledních průzkumů až 80% klientů rozhodne pro tzv. Hypotéku na sílu, kdy si půjčí peníze jinde. Zhruba 66% klientů řeší nedostatek hotovosti pomocí překlenovacího úvěru a 22% si prostě půjčí peníze od rodiny či přátel.

Jste-li zájemcem o byt v Praze s plochou 65 m2, znamená pro vás regulace ze strany ČNB, že musíte mít našetřen asi 1 000 000 Kč. Takovýto byt v Praze pořídíte okolo 4 mil. korun.

Bez vlastních prostředků se neobejdete

Běžná mladá rodina, která si bere hypotéku na sílu, nemá přitom téměř žádnou šanci si takovýto obnos našetřit a hypotéku by přitom zvládali splácet bez problémů. Častější problémy s nedostatkem financí potvrzují i realitní makléři. Klienti zpravidla hledají jinou možnost zástavy, vybírají stavební spoření, případně si sjednají další úvěr.

Hypotéka na sílu je běžná především v chudších krajích ČR. S problémem nedostatečného obnosu se setkávají klienti v Severočeském, Moravskoslezském a také ve Středočeském kraji, kam se v posledních letech stěhují mladé rodiny z Prahy kvůli ceně bytů.

Omezení hypoték se dotklo také těch, kdo úspory mají, ale nechtějí si kvůli hypotéce vysát konto do úplné nuly. Lepší volbou je vzít si větší hypotéku a delší splatnost. Ti, kdo mají hypotéku, by měli mít na účtě prostředky na 6-8 měsíců pro případ ztráty příjmu.

Touha po vlastním bydlení

Ačkoliv došlo k regulaci, touhu po vlastním bydlení ČNB nesnížila, ani nemůže. Přiměla lidi hledat cesty k uspokojení svých potřeb. Používají nejen stavební spoření, ale i půjčky od rodiny nebo z nebankovního sektoru a nezřídka tak dělají velmi zbrklá rozhodnutí.

Lidé, kteří objeví ideální byt nebo dům, jsou pro získání vlastního bydlení ochotni udělat skutečně cokoliv. Jen zhruba polovina zákazníků poslechne makléře či finanční poradce, kteří jim sdělí, že je hypotéka v jejich případě nevhodným řešením. Klienti také riskují často i tím, že si hypotéku berou i s vědomím, že se mohou v budoucnu dostat do finančních problémů. Důvodem, proč být s hypotékou opatrný, je také fakt, že se postupně zvyšují úrokové sazby.

Získat hypotéku není nemožné

Každá banka velmi pečlivě zkoumá příjmy žadatele a jeho výdaje, aby měla jistotu, že bude mít skutečně z čeho splácet. V případě, že si myslíte, že na hypotéku nedosáhnete, je lepší se poradit s hypotečním specialistou a nechat si vytvořit předběžnou kalkulaci. Při žádosti o úvěr musíte doložit příjmy za poslední tři měsíce. Do bonity vám započítají pouze hlavní příjem, brigády a další drobné přivýdělky se do něj nezapočítávají. Nemáte-li dostatečnou hotovost nebo čím ručit, můžete použít k zástavě například nemovitost rodičů. Lze doložit i příjem rodičů. Posuzuje se jako by žili ve společné domácnosti. Banku zajímá nejen čistý příjem, ale také pravidelné výdaje domácnosti. Vemte na vědomí také fakt, že je hypotéka závazek minimálně na třicet let. Je proto důležité mít dostatečnou finanční rezervu a tvořit si ji pro případ neplánovaných výdajů a výpadku příjmů. Myslete také na možnou ztrátu zaměstnání nebo nemoc.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *