Proč se nebát hypotéky?

Finanční nerozvážnost a přílišné zadlužení může skončit řadou exekucí nebo vyhlášením osobního bankrotu. Jedinou správnou půjčkou, která má smysl, je promyšlený hypotéční úvěr. Hotovost na pořízení vlastního bydlení drtivá většina lidí nemá a tak mají dvě možnosti: šetřit a dlouhodobě žít v pronájmu nebo si sjednat hypotéku. Hypotéční úvěr je produkt, kterého se bát nemusíte.

Hypotéka není klasický spotřebitelský úvěr

V praxi se do problémů s nesplácením půjčky dostávají především lidé, kteří čerpají neúčelové půjčky prakticky na cokoliv, především na nepotřebné věci jako jsou dovolená, nové auto, mobilní telefony, apod. Neúčelovou půjčku máte sice vyřízenou o poznání rychleji, nicméně je v konečném důsledku oproti hypotéce mnohem nákladnější než hypotéka, kterou si pořídíte na vlastní bydlení. Vždy je potřeba si čerpání každé půjčky předem řádně promyslet. Splácet půjčku totiž vyžaduje dokonalou finanční disciplínu, chcete-li se vyhnout nepříjemnostem. Dobře zvolená a nastavená hypotéka představuje správný produkt pro rodinu, která touží po krásném bydlení.

Nezapomeňte na finanční rezervu

Každý typ půjčky, včetně hypotéky má nemalý dopad na chod rodiny a její výdaje. Odborníci doporučují mít pro nečekané finanční výdaje železnou rezervu ve výši čtyř měsíčních výdajů rodiny. V případě, že dojde k výpadku příjmů z důvodu nemoci či ztráty zaměstnání, pak lze z této rezervy uhradit i splátku hypotéky. Rezerva vám pomůže překlenout období poklesu příjmů.

Hypotéku berte skutečně zodpovědně

Pořídit si vlastní byt či dům je správná investice do budoucna. Mít vlastní bydlení je pro mnoho lidí cílem. Jestliže pořízená nemovitost odpovídá finančním možnostem rodiny, pak to znamená, že se rodina díky splácení hypotéčních splátek stává finančně zodpovědná a umí dobře hospodařit s penězi. Pravidelně a důsledně rodina sestavuje rodinný rozpočet a hlídá rodinné výdaje. Při splácení hypotéky se mnoho rodin stává finančně zodpovědnějšími a ještě ušetří, protože často minimalizují nákup zbytečností.

Vybírejte hypotéku pečlivě

Splácet hypotéku musí některé rodiny 20, 25 nebo 30 let, proto je potřeba pečlivě naplánovat a s výběrem hypotéky rozhodně nepospíchejte. Nejste-li si jistí, pak raději kontaktujte odborníka, finančního či hypotéčního specialistu, který s vámi probere všechna pro a proti a vybere nejschůdnější variantu. V případě, že máte příjmy na hranicích hypotéky, je lepší s jejím sjednáním vyčkat, až se zlepší finanční situace rodiny.

Hypotéční úvěr umí banky ušít na míru konkrétní rodinné situaci. V případě, že jsou parametry zvoleny optimálně, může rodina ušetřit nemalé peníze. Pokud vám i po splátce úvěru zůstane alespoň 1,6 násobek životního minima, je to pro vás dobré.

Všude dobře, doma nejlépe

Nabídka bytů k pronájmu a na dlouhodobý podnájem je sice poměrně bohatá, nicméně se nic nevyrovná tomu, když víte, že jste ve vlastním. Mladší lidé podnájmy mohou často střídat, nesvazuje je jedním místem, nicméně rodiny s dětmi mají raději jistotu.

Výhody hypotéky:

  • splácíte nemovitost, která bude po splacení úvěru pouze vaše
  • máte jistotu dlouhodobého bydlení
  • hypotéka vás naučí hospodařit a nenakupovat zbytečné věci
  • víte, kolik můžete měsíčně utratit
  • tvoříte-li si finanční rezervu, můžete vkládat mimořádné splátky, čímž splácíte rychleji
  • výběr z několika fixačních období, kdy optimální volba je 5 let fixace
  • na hypotéku lze pořídit byt či dům v osobním vlastnictví či na jejich výstavbu
  • požádat si o hypotéku na jednu nemovitost může hned několik žadatelů najednou
  • vlastní domov si můžete zrekonstruovat nebo postavit podle svého přání a potřeb

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *