Češi jsou zodpovědnější a podmínky úvěru studují déle

Češi se při sjednávání úvěrů chovají mnohem zodpovědněji, než dříve. Třetina z nich věnuje studování podmínek úvěru mnohem více než hodinu svého času a 15% z nich si nechává na prostudování jeden den. Stále však třetina lidí věnuje čtení podmínek pouhých pět minut svého času.

Lepší přístup k úvěrům

Zatímco v letech 2014 a 2016 věnovalo studování podmínek úvěru aspoň hodinu svého času kolem 28 procent žadatelů o půjčku, letos to je dle průzkumu mezi 500 respondenty více než třetina z nich. Na pozitivní výsledky má vliv postupné zjednodušování a zkracování úvěrových smluv a obchodních podmínek.

Výrazné zlepšení je mezi občany okolo 60 let, kteří jsou nejzodpovědnější skupinou ze všech. Déle než hodinu si studuje podmínky 40% z této skupiny. V roce 2016 jich byla pouze jedna třetina. Mezi zodpovědnější se také zařadili lidé ve věku do 26 let. Češi ve středním věku se tomu příliš nevěnují a studování podmínek úvěru hodinu času věnuje jen 27% z nich. Ačkoliv lidí, kteří podmínky k úvěru nestudují, výrazně ubylo, stále je třetina z nich, kteří věnují pouze pět minut času podmínkám za jakých si půjčku sjednávají.

Průhlednost podmínek je pro zákazníky klíčovým faktorem. Podle žadatelů je ideální půjčka transparentní, pro 43% levná a zbytek se zaměřuje na to, jak rychle obdrží peníze. Na postoj k půjčkám má také vliv vzdělání žadatelů. Většina lidí se základním vzděláním či výučním listem preferuje cenu úvěru a transparentnost je nejdůležitější jen pro 36 procent z nich. Mezi vysokoškolsky vzdělanými Čechy je situace úplně opačná a transparentnost považují za klíčový faktor téměř dvě třetiny. Dvě třetiny žadatelů podmínkám k půjčce nerozumí. Zhruba 80% žadatelů si umí spočítat, kolik za úvěr zaplatí, ale tímto jejich povědomí o půjčce končí. Pozitivní informací je, že se lidé neváhají poradit s někým, kdo tomu skutečně rozumí a s výběrem jim pomůže.

Řádně číst smlouvy je důležité

Rozhodně se nevyplatí zadlužovat se zbytečně a už vůbec ne pomocí snadno dostupných spotřebitelských úvěrů na cokoliv. Lepším řešením je si našetřit, byť menší obnos. Při čtení smlouvy rozhodně nikam nepospíchejte a smlouvu si řádně pročtěte.

Rozhodně se nenechte do ničeho tlačit. Pokud vás někdo nutí do podpisu smlouvy co nejdříve, důrazně řekněte NE! Společnost nebo banku, která se vám nevýhodný úvěr snaží mermomocí vecpat, si raději důkladně prověřte.

Velmi oblíbeným byznysem jsou v ČR krátkodobé půjčky. Půjčit si můžete třeba jen 1000 Kč se splatností pět dnů. Úvěr pak stačí vyřídit po telefonu nebo přes internet. Výhodou jsou krátké a nekomplikované smlouvy. Za rychlost a přehlednost si však tito poskytovatelé nechají velmi slušně zaplatit. Tento fakt se promítá v sazbě RPSN. Výjimkou pak nejsou ani roční procentuální sazby nákladů ve výši několika tisíc procent. Po převedení na měsíční sazbu se z nich stávají úroky v hodnotě několika desítek procent.

Pokud za půjčku 2 000 Kč za pět dní zaplatíte 2 224 Kč, znamená to, že RPSN za zmiňovanou dobu splatnosti činí zhruba 11 %. Kdyby se ale sazba měla přepočítat na roční, převyšovala i dvěstětisíc procent.

Pozor na půjčku zdarma

Kvůli vysokým sazbám věřitelé často RPSN upozadí a zdůrazní v nabídce konkrétní částku, kolik za půjčenou sumu zaplatíte. Fakt, že za 2000 dáte 224 Kč vypadá mnohem lépe než RPSN, které činí 200 000%.

Rychlé půjčky lákají klienty na první půjčku zdarma. Za další si však nechají řádně zaplatit nemalé peníze. Půjčka zdarma je skutečně půjčka, která má 0% úroků, ale tato výhodná nabídka je určena pro:

  • nové zákazníky
  • pro první půjčku
  • pro omezenou výši půjčky

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *