Předschválené půjčky nejsou vždy vhodné řešení

Také na vás při návštěvě internetového bankovnictví bliká nabídka předschváleného úvěru? Banky jej vypočítavají na základě znalosti historie transakcí na vašem účtu. Často se však stává, že ve finále klient na nabízenou půjčku nedosáhne.

Mnoho klientů je v bance osloveno s tím, zda nemá zájem o půjčku, kdy bankovní úředník vidí předschválené limity pro spotřebitelský úvěr nebo dokonce několikamilionové hypotéky. V případě, že klient nabídku využije a je mu schválena, má peníze na účtu do hodiny.

Na lákavou předschválenou nabídku půjčky kývnou tisíce klientů bank ročně. Částky, které jim banky nabízí pak vidí v internetovém bankovnictví, v obálkách s výpisem účtů, z letáků adresovaných konkrétním klientům, apod. Banka zná historii příjmů klienta a veškeré jeho transakce, má tak dokonalý přehled o tom, kolik peněz mu z účtu odchází a kolik na něj naopak přichází. Dle těchto údajů pak snadno spočítají sumu, kterou mu nabídnou.

Limity nabízené bankou jsou pouze orientační

Část klientů je natěšena, že si bude moci pořídit nové vybavení bytu, auto či si půjčit na dovolenou, ale často odchází z banky zklamáni. Nabízené limity jsou orientační a skutečná výše půjčky může být nižší nebo vám ji naopak zamítnou. V případě, že má klient úvěr u jiné banky, který splácí z jiného účtu, banka o něm neví. Nezahrnuje jej proto do posuzování klientovy bonity a nastavení předschválených úvěrových limitů.

Zda má klient jiné úvěry nebo záznam v registru dlužníků pak dané banka zjistí až ve chvíli, kdy ji klient navštíví a udělí souhlas k prověření registrů. V případě, že klient skutečně další půjčky má, je pochopitelné, že se nabídka skutečné výše půjčky sníží. Dle bank jsou tyto situace však jen výjimečné, často okolo 5%. mBank a Raiffeisenbank slíbený úvěrový limit nesnižuje, ani v případě, že klient má ještě další úvěr.

Postup vyřízení předschválené půjčky se u jednotlivých bank liší

Způsob, jakým vám předschválenou půjčku v bance vyřídí, se odvíjí od kanálu, kterým vám ji nabízí. Například v GE Money bank můžete využívat půjčku Express půjčka, kdy si ji sjednáte online. Zájemce pouze v internetovém bankovnictví vyplní krátký dotazník a potvrdí v něm správnost osobních údajů. Banka zkontroluje platební morálku klienta v příslušných registrech a pokud je vše v pořádku, musí klient potvrdit zájem o půjčku. Pak je mu obratem odeslána podepsaná úvěrová smlouva ve formátu pdf. Podobně sjednává tyto půjčky i Česká spořitelna či Raiffeisenbank. Klient pouze potvrdí svůj zájem v internetovém bankovnictví a na pobočku vůbec chodit nemusí. V Komerční bance nemusí klient dokládat svůj příjem. I zde je však prověřován z hlediska úvěrových registrů.

Poněkud složitější je získat předschválený úvěr v ČSOB. Přes internetbanking, call centrum nebo bankomat můžete o půjčku pouze požádat. Chcete-li půjčku, musíte se dostavit osobně na pobočku. Klient má možnost si přečíst úvěrovou smlouvu a dojednat si případně jiné podmínky. V případě, že je půjčka schválena, peníze má k dispozici na svém účtu do jedné hodiny. Nevýhodou těchto půjček je, že se žádosti schvalují pouze v pracovních dnech. Chcete-li vědět, zda půjčku dostanete, musíte si počkat.

Předschválená půjčka není sázkou na jistotu

Máte-li o půjčku skutečně zájem, je vhodné si domluvit schůzku s poradcem v bance, kde vyplníte oficiální žádost o úvěr. Na tuto nabídku však nespoléhejte a klidně se poptejte v jiných bankách, mnohdy můžete dosáhnout na mnohem výhodnější podmínky či vyšší úvěrový rámec.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *